• +38 050 474 21 42
  • +38 067 642 12 24
Приховати

Група компаній Долина:

(050) 474-21-42
Зателефонуйте і ми надамо відповіді на всі Ваші питання! Або замовте зворотній дзвінок:

Рання чи пізня весна?

Час відновлення весняної вегетації – це важливий етап у розвитку озимої пшениці, який відіграє визначну роль у формуванні продуктивності її посівів, адже саме навесні визначається розмір і структура майбутнього колоса та маса 1000 насінин. Саме рівень цих показників є основою майбутньої врожайності.

Залежно від строків приходу весни, відновлення весняної вегетації озимих зернових культур характеризується певними відмінностями.

Характеристика часу відновлення весняної вегетації
озимих зернових культур

Ранні строки (до 15 березня) Пізні строки (після 5 квітня)
1. Короткий світловий день (до 12 годин).
2. Понижена температура повітря.
3. Низьке стояння сонця над горизонтом.
4. Слабка сонячна радіація, в спектрі якої переважають довгохвильові оранжево-червоні промені низьких енергій, що посилюють синтез вуглеводів, кущення, ріст міжвузлів та стебел. 
1. Довший світловий день (понад 13 годин).
2. Різке наростання температури повітря.
3. Високе стояння сонця над горизонтом.
4. Достатня сонячна радіація, в спектрі якої переважають короткохвильові синьо-фіолетові промені високих енергій, що посилюють білковий синтез.
 

За різних строків відновлення вегетації спостерігається суттєве відхилення від оптимальних темпів росту і розвитку рослин озимої пшениці, що значно впливає на формування структури врожаю.

У випадку ранньої весни температура повітря наростає повільно. Такі умови є сприятливими для відростання рослин, регенерації пошкоджених органів, протікання всіх ростових процесів. Сприятливий температурний режим триває аж до періоду колосіння.

У випадку пізньої весни спостерігається стрімке підвищення температури повітря, що спричиняє різкий перехід від зимового спокою до активної вегетації рослин. Це, зі свого боку, погіршує регенераційні процеси, гальмує ріст, спричиняє відмирання частини пагонів або і цілих рослин.

Розвиток рослин пшениці озимої у випадку різних строків початку відновлення весняної вегетації
 
Ранні строки (до 15 березня)  Пізні строки (після 5 квітня)
Позитивні ознаки:
1. Швидка регенерація вегетативної маси.
2. Рослини швидше вкорінюються і кущаться.
3. Посилений приріст вегетативної маси.
4. Формується добрий урожай.
Позитивні ознаки:
1. Вищий вихід зерна в біомасі врожаю.
2. Висока якість зерна.
Негативні ознаки:
1.Надлишкове нагромадження вегетативної маси і можливе вилягання посівів.
2. Понижений вміст білка і клейковини в зерні. 
Негативні ознаки:
1. Випадає період росту рослин в 20-30 днів.
2. Низькорослі рослини з недостатнім нагромадженням вегетативної маси і нерозвиненою кореневою системою.

Раннє відновлення вегетації, прохолодна погода та поступове наростання температури весною 2017 року створили сприятливі умови для росту і розвитку пшениці озимої. Проте аномальні квітневі заморозки (до -5 ºС протягом 5 діб) позначилися стресовим фактором для рослин пшениці. І хоча негативна дія морозів була нівельована шаром снігу (25-30 см), в умовах слабкого прогрівання ґрунту на рослинах проявлялися ознаки дефіциту елементів живлення, зокрема фосфору. Результати виробничих дослідів, з використанням препаратів ГК «ДОЛИНА» засвідчують, що використання стимулятора росту ВИМПЕЛ 2®, 0,5 л/га, забезпечило стійкість рослин до несприятливих умов навколишнього середовища, а мікродобриво ОРАКУЛ® колофермин фосфору, 2,0 л/га, оптимізувало фосфорне живлення рослин, що проявилося у більш ранньому утворенні та інтенсивнішому розвитку вторинної кореневої системи після відновлення наростання активних температур. 
 
 
 

У фазу виходу рослин у трубку відзначається активний ріст вегетативної маси. Додаткове підживлення посівів озимини стимулятором росту рослин ВИМПЕЛ 2® та мікродобривом ОРАКУЛ® мультикомплекс у цей період забезпечує рослини доступними елементами живлення та сприяє усуненню їх дисбалансу. Обробка стимулятором росту ВИМПЕЛ 2®, дозування 0,5 л/га, спричиняє стимуляцію росту вегетативної маси, збільшення кількості хлорофілу в листках та підвищення його стійкості до руйнування внаслідок дії негативних факторів. За рахунок цього зростає загальний фотосинтетичний потенціал рослин. Мікродобриво ОРАКУЛ® мультикомплекс, 1,0 л/га, забезпечує рослини збалансованим набором елементів живлення у доступних формах, стимулює засвоєння поживних речовин з ґрунту, підвищує стійкість рослин до хвороб та стресових ситуацій.
 
 


 

 

ТОВ «Новолозуватське», Криворізький район, Дніпропетровська область.
(Дослід закладався на 17 сортах озимої пшениці. 
У результатах наведені середні дані по врожайності)

ПЕРІОД ВНЕСЕННЯ ВИМПЕЛ 2®, л/га ОРАКУЛ® мультикомплекс, л/га ОРАКУЛ® колофермин марганцю, л/га ОРАКУЛ® колофермин міді, л/га ОРАКУЛ® колофермин магнію, л/га
Весняне кущення 0,5 1,0 1,0 - -
Початок виходу в трубку 0,5 1,0 - 1,0 -
1/3 прапорцевого листка 0,5 1,0   -  1,5
РЕЗУЛЬТАТ: ПРИБАВКА ВРОЖАЮ + 12,6 % (6,5 ц/га)
 
 
   

Застосування відповідної до стану посівів системи удобрення, комплексний ранній захист від хвороб, бур’янів та використання регуляторів росту, дозволить компенсувати негативні наслідки тривалої осінньої вегетації, перезимівлі та отримати здорові посіви з високим потенціалом врожайності.
 
Поділитися