Вирощуємо гарбузи з продуктами компанії ДолинаВирощування гарбузів – перспективний аграрний бізнес в Україні

Гарбуз – рослина багатофункціональна. Це вам і кормова культура, і музичний інструмент, і навіть елемент декору. Але передусім – це основа для багатьох смачних і корисних страв. Попри те, що ми сприймаємо гарбуз як овоч, насправді це – ягода. А всередині – якісне насіння, з якого виробляють цінну гарбузову олію. І саме з неї українські аграрії нині мають реальний зиск.

Про те, як з простого гарбуза гроші робити, розповідає подружжя Чичканів. Вони проживають на Пирятинщині та займаються вирощуванням гарбуза вже 5 років. Раніше займалися зерновими: кукурудза, пшениця, ячмінь.

«Спочатку посіяли 24 сотки. У перший рік зібрали 11 мішків мокрого насіння. Порахували – вигідна справа, таки можна на цьому щось заробити. Потім ми посіяли на наступний рік 2 га. Тут вже виникла думка – чим збирати. Купили комбайн. Зібрали. На наступний рік посіяли 7 га».

Посадили гарбузи, удобрили, потім зібрали. Ось і все. Фінальний етап – найбільш трудомісткий. Кожен гарбуз потрібно розрізати, вибрати зерна та просушити.

«Ми зробили вдома сушку. Тепер у нас є своя сушарка. Теж рахували, вираховували. Бачимо, що можемо більшу площу засіяти, ну і почали сіяти 10 га. Тепер у нас свій комбайн, своя сушка. Молотимо самі, сушимо самі, людей запрошуємо, вони щось заробляють, нам допомагають, тому що роботи ручної дуже багато».

Ось так рік за роком, гектар за гектаром родина Чичканів вибудовує свій гарбузовий бізнес. Нині така справа набагато вигідніша за вирощування картоплі або зерна, говорять. Менш затратна. Бо гарбузи не потребують особливого догляду, а прибуток більший.

«Гарбуз – культура не дуже вибаглива. Вона може вирощуватися на всій території України. Але у нас на Полтавщині, на чорноземі вона дає дуже гарний результат».

«Технологія обробітку ґрунту під гарбуз у нас така: ми деякі ділянки оремо на зиму, деякі – навесні. Якщо гарбуз іде після кукурудзи, ми дискуємо на зиму, вносимо нітроамофоску і тоді оремо навесні. Чому навесні? Тому, що гарбуз любить м’який ґрунт. Йому тоді легше стелитися, він тоді пускає від вусів корінці, і це йому допомагає».

«Гарбуз відкликається дуже добре на підживлення. Обов’язково має бути присутнім нітроамофоска під зимову оранку, також добре мікроелементи та стимулятори росту. Стимулятор росту – обов’язково. Ми помітили, що дуже добре відкликається гарбуз на стимулятори росту від компанії ДОЛИНА ВИМПЕЛ 2®. Завдяки йому ми побачили: якщо є якась стресова ситуація: чи це – приморозки, чи це – перепад температури, а для гарбуза це – дуже страшно, то ми побачили, що як антистресант це дуже гарний препарат. Це по-перше. По-друге, по вирівняності плодів. Якщо ви подивитеся на поле, більш-менш однорідні плоди. А якщо точніше, то хочу сказати, що я вже підрахувала, що це від 10 до 15% надбавки до загального результату по виходу насіння. Оскільки ми вже вирощуємо 5 років, ми взяли собі за мету 1000 кг з гектара сухого насіння ми маємо. У цьому році ми вже бачимо, що ми вже перевершуємо цю планку і тут, можливо, вже буде тонна сто, а, можливо, й тонна двісті. У нас був гіркий досвід минулого року. З певних причин ми не встигли закупити препарат ВИМПЕЛ 2® від компанії ДОЛИНА, тому минулого року ми не дотягнули навіть до тонни. 850 га ми взяли за га. І це, як вважаю, такий показник до того, щоб використовувати цей препарат».

Біопрепарат ВИМПЕЛ 2® – це стимулятор росту та кріопротектор водночас. Гумінові кислоти тут представлені у новітній модифікації. Це – власна розробка, можна сказати, ноу-хау вітчизняної компанії Долина.

На цьому полі був використаний препарат компанії Долина ВИМПЕЛ 2® двократно в нормі 1 л/га. Використання препарату може збільшити врожайність культури на 10 – 15%. Препарат є універсальним, використовується на зернових, технічних, бобових культурах не тільки в Україні, але й на теренах близького та далекого закордоння. Препарат ВИМПЕЛ 2® допомагає зняти стрес із рослини, тобто нічні похолодання, також використання у період осінньої вегетації на зернових культурах, таких як озима пшениця, допомагає підвищити зимостійкість культури.

Нині в Україні найбільше гарбуза вирощують у Полтавській, Дніпропетровській, Одеській, Харківській, Запорізькій та Київській областях. Попит на таку продукцію активно росте, тож саме час зайняти цю нішу, зокрема для виробництва її на експорт, говорять фахівці. З ними погоджується і родина Чичканів.

«Культура гарбуз ще й хороша тим, що проблем зі збуту насіння немає. Якщо ви займаєтесь ним і у вас є об’єм, покупці вас знайдуть самі. Наше насіння їде у порт, потім Туреччину чи далі на експорт. Це дуже хороший товар».

Основні напрямки експорту гарбузового насіння – Європа та країни Середнього Сходу. Найближчими конкурентами України на гарбузовому ринку є Молдова та Румунія. Але якщо з розумом підійти до вирощування цієї культури, у наших фермерів є всі шанси посісти лідерські позиції.

Детальніше про секрети селекції та історію появи гарбуза в Україні дізнайтеся з відео

А це – результат застосування стимулятора росту ВИМПЕЛ 2® на гарбузах у 2020 році на Черкащині. Також відзначається підвищення врожайності та вирівняність плодів.